Booking.com heading

Vasario 24 – oji – Vieversio diena, Šv. Motiejus


Vieversėlis – vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų. Jis laikomas pavasario pranašu. Vieversėlis vadinamas ir lietuvių artojų draugu bei nuolatiniu palydovu. Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Jei vieversėlis parskrenda vėliau nei vasario 24 d., pavasaris bus ankstyvas.
Su šia diena susiję keletas prietarų. Merginoms šią dieną buvo draudžiama šukuotis plaukus, neva vištos vasarą iškapstys daržus. Buvo nepatariama šią dieną sijoti miltų – bijota, kad pasėlius užpuls amaras. Iki šios dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Merginos buvo gėdijamos: „skubėkit verpt, nespėsit – atlėks vieversys, susisuks iš vilnų sau lizdelį“.
Tikėta, kad, jei nori būti labai greitas, reikia šią dieną du kartus apibėgti aplink trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Tuomet būsi greitas kaip vieversys.

Atėjus krikščionybei su šia švente sutapatinta šv. Motiejaus diena. Rašoma, kad šv. Motiejus buvo apaštalas, paskirtas į Judo Iskarijoto vietą. Į Dvylikos apaštalų misiją jis pašauktas įsitraukti gerokai vėliau, po Jėzaus nukryžiavimo. Rašoma, kad šv. Motiejus krikštijo pagonis, turėjo sugebėjimų gydyti žmones. Įsiutę žmonės jį užmušę dėl jo pamokslų. Taip Motiejus paaukojo savo gyvybę.

Vyturėlis, kad ir mažytis, ir be kepurės, - vėjas nuplėšė (vasaris labai vėjuotas, o vieversys dirvinis, ne kuoduotasis), bet vasario 24-ąją jis grįžta į Lietuvą ir atneša savo didelę šventę – Vieversio dieną. Jis pradeda giedoti savo kuklią giesmelę“ „Čibur vybur pavasaris, išleido tėvelis nelesinęs, su dyku gurkliu, su pliku pilvu“, ir sniegai nuo tos dainelės eina menkyn. 

Lietuvių liaudies kalendoriuje pirmoji pavasario šventė – Motiejaus diena (vasario 24 d.). Liaudis ją laikė vieversėlio švente, buvo manoma, kad jei vieversys prieš Motiejų pasikelia, dar atšals, o kai pirmą kartą pragys vieversys, „tirpsta sniegas, darosi pavasaris“. Jei vyturys pirm savo dienos giedot praded, tai šaltis jam nasrelius uždaro. Jei vyturys užgieda prieš Kazimierą (kovo 4 d.), blogas bus pavasaris. Kiek vieversys sniego užgiedos, tiek jo dar pridės. Kai parskrenda vyturėlis ir tuoj suka lizdą, tai bus gražus pavasaris ir ruduo. Vieversys, pamatęs gubą, nustoja linksmai giedoti.

O kaip tiej raibieji paukšteliai, maži ir dideli, kaip jiej žino savo laiką, kada jiem pargrįžti iš tolimų kraštų? Pasiilgsta visi savo gimtinės, ir visi, kuriej likę gyvi, visi lekia į savo gimtąjį kraštą. Jiej žino ir jaučia, kad jiej sugrįžę neras tų lizdelių, kuriuose jiej užaugo ir gyveno, bet vis tiek juos traukia.
Matot, mano brangieji, ir paukšteliai neužmiršta savo gimtojo krašto, ir tiej skrenda pas savuosius.
- Vaikai, žiūrėkite, vieversėlis jau groja!
O mes, vaikai, žiūrėdami į vieversėlį, giedam giesmę vieversėliui:
Vieversėli, mažulėli paukštužėli,
Stulpu žemėn, kuolu žemėn smik!
Vieversėlis mažulėlis kai tik užgirsta, ko vaikučiai prašo, tuom kartu (tuoj pat) žemyn ir leidžiasi kaip kuolas arba kaip stulpas. O mes, vaikučiai, žiūrom žemėn ir nesurandam vieversėlio. Vaikai nei nepamatom, kaip vieversėlis pakilęs vėl groja. Žinokite visi: vyturėliui groti – jo darbas žmones linksminti.
Iš senovinis kalendoriaus, 2008 m. 

Paruošė Anykščių regioninio parko biologė D. Martinavičiūtė 

Mirė Whitney Houston

Šianakt Los Angele rasta negyva viena žymiausių pasaulyje atlykėjų Whitney Houston. Kaip praneša pasaulio žiniasklaida mirties priežastis dar nustatinėjama, tačiau yra žinoma, kad atlikėja gydėsi nuo priklausomybės kvaišalams.
Dainininkė buvo atvykusi į Angelų Miestą (Los Angeles) dalyvauti Grammy apdovanojimuose.

Atlikėja yra daugelio muzikinių apdovanojimų laureatė

Atlikėja tikriausiai visiems žinoma iš filmo asmens sargybinis (The Bodyguard) sukurto 1992, kuriame atliko pagrindinį žymios dainininkės vaidmenį. Ji filme ir atliko vieną garsiausių savo dainų "I Will Always Love You"

In Memory of Whitney Houston (1963 08 09 - 2012 02 11)


Whitney Houston su Erique Iglesias "Could I have this Kiss"


My love is your love


Neseniai pasaulis sužinojo apie kitos žymios dainininkės Amy Winehouse mirtį.

Ar lengva parduoti saldainį

Šiandien laidoje Pinigų karta buvo paminėtas vienas epizodas iš kadaise rodyto animacinio filmo Beavis ir Tešlagalvis. Apie tai, kaip veikėjai pardavinėjo saldainius. Tikrai vertas dėmesio epizodas. Sitaucija tokia: Abu vaikinai turi po 1USD, ir po dėžutę saldainių, kuriuos turi parduoti (1 saldainio kaina = 2USD . Tešlagalvis staiga užsinori saldainio ir nusprendžia iš Beavio pasiskolinti $1 tam, kad iš jo galėtu nusipirkti saldainį. Žinoma šis sutinka ir tuoj pat parduoda saldainį už $2, tačiau netrukus ir pats užsimano saldainio ir už tuos pačius $2 nusiperka saldainį iš Tešlagalvio ir taip užsisuka nemenkas biznis. Už tuos pačius 2USD išpirktos dvi dėžutės saldainių. Kas įdomiausia - situacija kvaila, tačiau ar taip nevyksta iš tiesų? tik kitos sumos ir kitos prekės? :)
Pažiūrėkit: Beavis ir Tešlagalvis Vol. 2 episode 3 in Selling Candy.

Anteja Blog'as: Svajonių Italija

Svajojau pamatyti nuostabią šalį, esančią pietų Europoje, pamatyti tas nuostabias palmes, kurios pučiant vėjui plazda savo keistos formos lapais. Tokių palmių net nemačiau būdama Kryme, arba buvau tiesiog ne toje vietoje, kur jos auga. Svajonė išsipildė pamatyti Italiją nuo 2012 metų sausio 25-os dienos iki sausio 29-os dienos.
Italija nuostabi šalis, pirmiausia savo išskirtinais architektūros pastatais, šiltu klimatu. Kai buvau Romoje, tuomet buvo iki 15 laipsnių šilumos, o Lietuvoje buvo iki 20 laipsnių šalčio ir be galo daug sniego. Didžiausią įspūdį paliko mandarinai, augantys prie pat gatvių, kurių spalva atsispindi nuo šalia esančių medžių.
Romos piliečiai labai paslaugūs, malonūs, bendraujantys, teko klausti kaip nuvykti į reikiamą vietą, visi žmonės maloniai ėmė aiškinti kaip nukeliauti, kokiu transportu iki konkrečios stoteles važiuoti ir visi sakė tokią pačią informaciją, ir tai buvo tiesa.


Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad perkant autobuso bilietus iš oro uosto į Romą bilietai kainuoja 4 eurus, o iš Romos perkant bilietą į oro uostą bilietai kainuoja 6 eurus. Autobusai prižiūrėti, jokios nemačiau šiukšlytės, metro stotis sudėtingai įrengta, daug reikia blaškytis ieškant išėjimo, o traukiniai kaip supratau specialiai išpaišyti graffiti.
Turistams, norintiems pažinti Romos miestą, sužinoti apie lankomus objektus tam yra skirti autobusai, kurie kiekvieno autobuso maršrutu vežioja turistus po lankytinas vietas, pasakoja apie jas. Yra tokių autobusų, kurie veža be jokių sustojimų, tačiau aš važiavau tokiu, kuris nuvažiuoja iki lankytino objekto ir sustoja, tuomet galima išlipti, pavaikščioti ir laukti atvažiuojant kito tokio pačio autobuso. Tai nėra brangus vienas iš kitų Romos pažinimo būdų.
Keista yra tai, kad Romos miesto pakraštyje - labai daug šiukšlių, mašinų sąvartynai, tačiau miesto centras tvarkingas, pastebėjau tik kelis elgetaujančius piliečius.
Sunku buvo rasti prekybos centrą, na tokį, kaip Lietuvoje "Norfa", tačiau radau, ir kainos nepasakyčiau, kad labai jau skiriasi. Galiu pasakyti tik tai, kad Italijos šokoladai tikrai labai skanūs ir kaina mažai kuo skiriasi nuo Lietuviškų šokoladų kainų.
Rekomenduoju paragauti Itališkų ledų, kurių yra labai daug rūšių. Ledų skonių neįmanoma lyginti su tokiais ledais, kuriuos valgome Lietuvoje. Ledų kainos įvairios, mažiausia kaina - 2-u eurai, tačiau ir jų įdeda pakankamai.
Gatvėse įvairių tautų piliečiai parduoda Italijoje gaminamas skaras. Su pardavėjais galima derėtis, jie kartais per daug įkyriai siūlo pirkti skaras, įdomu yra tai, kad perkant ką nors iš pardavėjų, jie siūlo atkreipti dėmesį ir į kitas prekes, sako nieko tokio, nemokamai galite apžiūrėti, jie patys išvynioja prekes ir tik tuomet leidžia jas apžiūrėti.
Norint nueiti, apžiūrėti kokią nors lankytiną vietą, pirmiausia reikia praeiti per apsauginį metalo detektorių, nes draudžiama į viešas patalpas, kuriose yra daug žmonių, įsinešti aštrius daiktus, kuriais galima sužeisti kitus.
Nors ir viename teko būti muziejuje - Vatikano muziejuje, bet jam apžiūrėti, susipažinti su šalies istorija, reikia skirti visą dieną, muziejuje yra ir kavinė, poilsio zonos.
Fotografuojantiems turistams nė vienas pilietis netrukdo, apeina aplinkui, kad nesugadintų nuotraukos kompozicijos, būdingas supratimas daryti kitiems tik gerą, kad ir jiems būtų taip pat atlyginta.

Ciao Italia.

Atverkime etnodizaino kiemą Lietuvos kultūros sostinėje

VISŲ DIZAINERIŲ IR KŪRĖJŲ NEABEJINGŲ TRADICINEI KULTŪRAI IR TAUTIŠKUMO ŽENKLAMS, – prisijunkite, drauge kurkime ir atverkime Lietuvos kultūros sostinės Etnodizaino kiemą!

Nuo 1978-ųjų vasaros, kasmet, Anykščių krašte vykstanti tradicinės kultūros ir žirginio sporto šventė „Bėk bėk, žirgeli!“ šiais metais pasipuoš nauju, jaukiu akcentu – Etnodizaino kiemu. Kurkite, demonstruokite, čia pat ir parduokite savo darbus 2012 m. birželio 2-ąją dieną, kai šalia šurmuliuos tūkstantinis respublikinės šventės dalyvių ir žiūrovų būrys.
Mes siūlome: 
-specialią, patogią ir nemokamą veiklos erdvę šventės teritorijoje, kur sudarysime sąlygas kūrybai demonstruoti ir prekiauti; 
-etnografinę aplinką, gryną orą; 
-gausų šventės žiūrovų dėmesį.
Mes laukiame:
-Jūsų idėjos/produkto Etnodizaino kiemui; 
-Jūsų noro birželio 2-ąją būti Kultūros sostinės Etnodizaino kieme (teiraukitės el. p.: jurgita.bugailiskiene@anyksciai.lt, mob. 8-687-34341 iki balandžio 2 d.).